Manipulatsioon

Manipulatsioon on meeletehnika, millega kontrollida teisi inimesi, et painutada neid kavalusega tegema asju, mida nad muidu nõus ei oleks tegema. Mingis mõttes on teatav manipulatiivne käitumine inimese natuuri osa. Juba lapsena õpime endalegi teadvustamata tegema valenuttu ja kutsikasilmi, et oma tahtmist saada. Suuremaks saades paugutame uksi ja esitame ultimaatumeid, et kõik meie pilli järgi tantsiks.
Manipulatsioone jagub nii indiviidi, kollektiivi, valitsuse ning isegi globaalsel tasandil. See tähendab, et manipulaatorite küüsis võib olla nii kodus, koolis, tööl, oma elukoha riigis või ükskõik millises maailma nurgas. Ikka on mängus võim, teistest üleolek, kontroll ja kasusaamine.

Egle Koppel

-Laps ei jäta enne jonnimist, kui oled talle kommi andnud.
-Partner ei räägi sinuga enne kui saab oma tahtmise.
-Vanemad muutuvad abituks kohe kui nende lähedale satud, et saaksid neid võimalikult palju aidata.
-Töökaaslane kritiseerib sind igal sammul, et ennast üles upitada ja sind välja puksida.
-Sõber on sõber niikaua, kuni tema saab sinu uskumusi ja elu dikteerida.
-Äripartner pressib sinult viimast välja, et võimalikult palju kasu lõigata.
-Tuttav paneb sind tundma süüdi, et sinul läheb paremini kui tal.
-Naaber kaebleb iga pisiasja peale, et sinu elu kontrollida.
-Ravimitööstus kasutab just seda teadusuuringut, mis on neile kasulik, et teatud ravimeid müüa.
-Toiduainetööstus uhab igast jama toidu sisse, et see ahvatlevam välja näeks ja me rohkem tarbiks.
-Meedia kuvab ühepoolset infot, et rohkem klikke saada.
-Ühiskond sildistab ja naeruvääristab teisitimõtlejaid, et keegi peavoolu narratiivist ei eralduks.
-Poliitikud valetavad, niiet suud suitsevad, peaasi, et valijaid saada.
-Ajalugu kirjutatakse ümber, kui teatud riike vaja heast küljest näidata.
-Tõde väänatakse, tsensuuritakse ja vaigistatakse. Tõendid hävitatakse, statistikat näidatakse vale nurga alt. Korruptsioon, propaganda. Sõda, nälg, haigused ja puudus kuvatakse möödapääsmatuks jne jne...

Mingil hetkel on kõik inimesed oma elus kellegagi manipuleerinud või ise seda pidanud kogema, kuid siiski on küsimus selles, millal muutub see kahjulikuks?
Millal hakkab see sind hävitama?
Millal hakkab see sind süükoorma alla matma, tundma andma, et sa pole iialgi piisav?
Et sa oled tähtsusetu, lootusetu, väärtusetu?
Kus maalt kaob eneseusaldus, enesekindlus, väärikus ja julgus olla sina ise, elada täisväärtuslikku elu?
Millal see kahjustab sind ümbritsevat, tervet inimkonda ja keskkonda?
Millal pead pistma pea tulle kui keegi käsib?
Millal pead haarama relva ja minema sõtta vastu oma tahtmist nende inimeste vastu, kes seda samuti pole tahtnud?
Millal hakkad oma peaga mõtlema ?
Millal sa saad aru, et sa elad kellegi teise poolt juhitud elu ja teed asju, mida sa ise oma elus teha ei tahaks?
Kelle mängu sa mängid ja kaua sa oled seda juba teinud?
Kes tõmbab niite sinu elus?
Kaua on inimkonnaga üldse manipuleeritud?
Kus maalt jookseb piir?
Millal sa taipad, et ainult sina vastutad oma elu eest, mitte keegi teine?
Oled sa mõelnud millist elu me inimestena tegelikult võiksime elada?

Mitte kellelgi ei ole õigus oma tahet teisele inimesele peale suruda või dikteerida kuidas keegi peaks oma elu elama või kuidas hingama. Igal inimesel on õigus vabale tahtele, sõnaõigusele ning olla see, kes ta tahab olla või jõuda ise paremate valikuteni kedagi kahjustamata. Ehkki pole võimalik kõiki manipulatsioone elus vältida kuid ära tuleks tunda need kõige laastavamad ja neile piir panna.

Tavaliselt kasutatakse manipuleerimiseks tugevaid inimlikke emotsioone - hirm, süütunne, kaastunne, kannatus jne. Alati tahab manipulaator sinu käest midagi saada, mitte kunagi vastupidi. Et annaksid, teeksid, vaikiksid, tuleksid, oleksid, läheksid või valiksid pooli. Tüüpilised lähenemised on ähvardamine, nõudmine, süüdistamine, karistamine, alandamine, väljapressimine, haletsuse otsimine, häbistamine, solvamine, faktides kahtlema panemine, juhtunu eitamine, üldistamine, valetamine, kritiseerimine, sildistamine, informatsiooni varjamine, vastuolulise infoga segadusse ajamine, sundimine, eesmärkide ja lubaduste edasi nihutamine, märtri mängimine, ultimaatumite esitamine jne.

Manipulatsioon võib olla meisterlikkuseni viimistletud, väga peen ja tabamatu, eriti kui oleme sünnist saati või isegi põlvest põlve olnud manipulatsiooni ohvrid. Enamik manipuleeritavatest peavad seda oma elu normaalseks osaks, paratamatuks. Eriti raske on seda identifitseerida veel siis kui see juhtub sinu endaga. Väga raske on uskuda, et sind on ära kasutatud, sulle on valetatud, sinu eest on tõde varjatud või sind on tahtlikult eksiteele viidud või kõik, millesse oled uskunud polegi tõsi. Veel raskem on endale tunnistada, et sa oled olnud nii rumal, naiivne ja kergeusklik ning oled lasknud endale koti pähe tõmmata asja eest teist taga.

See lihtsalt pole võimalik, keegi ei teeks nii....
Nii on alati tehtud, kõik teevad nii....
Aga koolis ju õpetatakse, aga raadios ju räägiti, aga televiisoris ju näidati...

Need on vabandused, mida endale ütleme, et mitte süveneda ega saada valusalt ebameeldiva kogemuse osaliseks. Kuid just seda valusat kogemust on meil väga vaja, et me märkaksime, ärkaksime ja õpiksime ära ühe oluliseima ja raskeima õppetunni, mille pärast meie hing on otsustanud siia maailma kehastuda. Sest manipulatsioon ei lõpe enne, vaid läheb nii kaugele ja sügavale ja nõuab niipalju ohvreid kuni me lõpuks oleme sunnitud süvenema, analüüsima, küsima küsimusi, avama oma silmad ja südame ning rääkima tõtt iseendale, lubades transformeerida ennast sellest mustrist välja.

Kuidas astuda manipulatsioonile vastu

Maailmas on niipalju manipuleerimist, kuna inimesed ei tegele iseendaga piisavalt ega tea, kes nad on, mida nad siin maamunal üldse teevad ja kuhu lähevad. Ollakse pinnapealsed ega süveneta asjadesse- võlts ruulib igas eluvaldkonnas. Välimus, spirituaalsus, haridus, tervis, toit, ravimid, uudised, ajalugu - kõik on üdini võlts. Tehakse tööd, mis ei meeldi ja ollakse ignorantsed iseenda pärisvajaduste suhtes. Selle asemel on koguaeg vaja kellegi teisele suuammuli otsa vahtida, kedagi järgida, kedagi abistada, kellegi moodi olla, kuhugi kuuluda, kedagi uskuda, keda iganes, aga mitte iseennast. Inimestel kel pole iseendaga ühendust löövad lihtsalt aega surnuks, olles manipulaatoritele kergeks saagiks. Sellised inimesed on väga ettearvatavad ja neile on kerge ette visata suvalist infot ja ebavajalikke tegevusi, et seeläbi saavutada ihaldatud tulemusi.

Selleks, et sellele lõpp teha, tuleb kuulata ja usaldada iseennast, oma keha, oma tundeid, intuitsiooni ja instinkte, et välja murda manipulatsiooniahelaist ja saada vabaks hirmu, valu, häbi- ja süütundest nii individuaalselt kui kollektiivselt.

1. Usalda iseennast.
Liiga paljud inimesed käivad ringi ja küsivad iga asja kohta teiste arvamust. Kes ma olen, mis ma peaksin oma eluga tegema jne. Vale on vale, vahet pole kui paljud inimesed sellesse usuvad. Õige on õige, mis sest, et sellesse ei usu keegi. Korja ennast külapealt kokku, usalda iseennast rohkem ja tegele ise oma asjadega, nii annad vähem põhjust manipulaatoritel oma elu juhtima hakata.

2. Sa ei pea igale poole sobituma ja kõigega kaasa minema.
Pole mõtet end iga hinna eest teiste inimeste poolt loodud kastikestesse sobituda või draamadesse sukelduda. Vaata asja laiemalt, zoomi välja. See on ideaalne olukord sinu kontrollimiseks, kus sinu oma vajadused ja rahulolu on teisejärgulised. Sa ei pea elama teiste järgi ja ainult teistele meelejärgi olema. Ole tugev, kasvata omale selgroog, seisa iseenda eest ja tegele oma elu loomisega.

3. Võta ise vastutus.
Sa ei pea iga pisiasja pärast teistelt luba ega arvamust küsima, manipulaator arvestab, et sa ei tee ühtegi liigutust enne temalt luba küsimata. Sa võid võtta kontrolli oma elu üle kohe praegu, ilma selleks kellegilt luba küsimata. Sina võid teha valiku, tee nii nagu sina ise oma südamepõhjas õigeks pead. Usalda ennast.

4. Õpi oma vigadest.
Kui keegi lollitab sind ühe korra, siis häbi talle, kui keegi lollitab sind juba 10 korda, siis häbi sulle. Sa võid purjetada läbi elu, süüdistades kõiki teisi oma ebaõnnestumistes, kuid tegelikult vastutad ainult sina oma elu eest, keegi ei saa sind tillitada, kui sa seda ise ei luba. Sul on vaja lihtsalt ennast kokku võtta, Ei öelda ja manipulatsioonivõrgust välja astuda.

5. Ignoreeri kõike, mida manipulaatorid ütlevad või teevad.
Ära lasku nendega vaidlusesse. Mida rohkem sa nendega teemasse lähed, seda sügavamasse auku nad su veavad ja saavutavad ikka lõpuks oma tahtmise. Kui võimalik ja nad pole lähisugulased, lõika nad oma elust üldse välja.

Mida rohkem manipulaator kontrolli sinu üle kaotama hakkab, seda meeleheitlikumaks ja jõhkramaks muutuvad tema meetodid, et sind jätkuvalt oma käpa all hoida. Kuid ära heida meelt. Kui sa tead, kes sa oled, mida sa teed ja kuhu sa lähed ning sul on hea ühendus oma hingega, siis ei pääse ükski manipulaator sulle ligi ega suuda sulle sügavat kahju teha. Tasahilju tugevamaks saades, ei hakka ühegi manipulaatori hammas sulle enam peale ja nad on sunnitud sinust ringiga mööda minema. Kui oled sinnani jõudnud, siis aita ka teistel sellest ringist välja saada. Mida rohkem on maailmas tugevaid, enesekindlaid, oma väega ühenduses olevaid ja südames elavaid inimesi, seda vähem on manipulatsioonideks võimalust.

Ja seda kiirem on tee vabadusse.

Eelmine
Muna
Järgmine
Chiron return ehk sünnitrauma ennistumine

Vastused puuduvad

Email again: