Õpitud abituse tagajärjed moodsal ajal

Meid on treenitud sõltuma suurtest süsteemidest, lubaduseks mugavus ja heaolu. Kadumas on perekondade tervisetraditsioonid, mida on eestlastest pereemad hoidnud pere ravimisel aastatuhandeid elus. Sinna hulka kuulub teadlikkus keskkonnamõjudest, taimedest, toidust, kui ravimist, vaimolenditega koostööst ja suust-suhu edasikantava pärimuskultuuri ravivõttestikust. Uued süsteemid, nagu meditsiin, on kaotanud inimese vajaduse toetuda iseenda seest tulevale ja traditsiooni tarkusele. Tulemusena seisame silmitsi küll pikeneva elueaga, kuid mitte elukvaliteediga. Inimesed on kaotamas võimet ennast kuulda ja juhtida, usaldades süsteeme nende enda eest olulisi otsuseid tegema. Pimeda usu tagajärjeks on inimeste tervis hoopis halvenenud. Sellele olukorrale tervisemaastikul on kompensatsiooniks hakanud plahvatuslikult kasvama alternatiivsete tervendusmeetodite ja tehnikate hulk. Olgugi lahendusena paistev, ei pruugi inimese jaoks siiski seda olla, kuna uutes tervendusmeetodites orienteerumiseks ja eeltöö tegemiseks on vaja palju ajalist jm ressurssi. Samuti ei anna keegi enam ühest vastust ega garantiid, et just see või teine lahendus töötab kõige paremini. Tulemusena leiab inimene end raskes olukorras olevat, kus lahendused küll näivad leiduvat, kuid garantiid ei anta. Sedasi koputavad inimesed pimedas usus taevastele lahendustele endiselt erinevate uste taga, makstes suuri tasusid ravide, koolituste jm info eest. Inimeste ootused ja lootused ei ole ajas muutunud, tulemusena kasvab süsteemis pettunute hulk ja depressioonide määr, väheneb raha ja ravide tulemuslikkus. Lähtepositsioon on sama, mis 50 aastat tagasi akadeemilise meditsiini õitseaegadel, kuhu inimesed olid juhitud oma küsimustega vastuseid saama. Ka praegusel ajal ollekse inertsist harjunud vastuseid väljastpoolt saama olgugi, et seal neid ei pruugi olla. Ostes ajutist rahuldust ei leia inimene siiski pärislt rahu.

http://etv.err.ee/v/elusaated/pealtnagija/saated/dd914d9d-cde0-4c33-a4a3-365c021f1325 

PEALTNÄGIJA: Meie seas on üha rohkem neid, kes ei suuda päeva alustada ilma, et neelaks antidepressanti või rahustit. Meeleolu mõjutavate ravimite tarvitamine on EESTIS teiste lääneriikide eeskujul tugevas tõusus.
Ühelt poolt on see hea, sest varem aladiagnoositud vaegustele saadakse abi, teisalt on mitmetele kujunenud ravist hoopis sõltuvus, mida kujundlikult nimetatakse ka koduperenaiste narkomaaniaks.

„Mul on endal ka väga kummaline seda ühte kapslit vaadata ja mõelda, et nii väike kogus mingit ainet kontrollib mind nii tugevalt. Ma ise ka vist ei usuks seda, kui ma kõrvalt kuuleks,” ütleb „Kati”, kes võitleb juba seitse aastat depressiooni ning selle ravi kõrvalnähtudega.

http://etv.err.ee/v/elusaated/pealtnagija/saated/dd914d9d-cde0-4c33-a4a3-365c021f1325
Eelmine
Inimese elu kujundavad uskumused
Järgmine
Ikigai

Vastused puuduvad

Email again: