Inimese elu kujundavad uskumused

Uskumuste süsteem nagu seaduseraamat, mis juhib meie meelt. Kõik meie sisemised hinnangud põhinevad seaduseraamatul, isegi siis, kui need lähevad meie sisemise loomusega vastuollu.
Tolteegid võrdlevad elamist planeedil Maa unenägemisega. Inimolend sünnib keskkonda, mida nad nimetavad ühiskondlikuks unenäoks. Planeedi unenägu on miljonite väiksemate isiklike unenägude summa, kollektiivne uni, mis moodustub perekonna unest, kogukonna unest, linna unest, maa unest ja lõpuks kogu inimkonna unest. Planeedi unenägu sisaldab kõiki ühiskondlikke reegleid, uskumusi, erinevaid kultuure ja olemisviise, valitsusi, koole, ühiskondlikke sündmusi ja pühi.


Sünnime, kaasas võime õppida und nägema, ja meist enne sündinud inimesed õpetavad meile, kuidas und näha samamoodi, nagu teeb seda ühiskond. Lastena polnud meil võimalust valida oma uskumusi, aga me nõustusime infoga, mis meieni toodi planeedi unenäost teiste inimeste kaudu. Aga niipea, kui nõustume millegagi, me ka usume seda ja nii tekibki meie usk.
Tulemuseks on uskumustele alistumine oma nõusolekuga ehk kokkuleppe sõlmimine.
On tuhandeid kokkuleppeid, mis on sõlmitud iseendaga, teiste inimestega, oma elu unenäoga, Jumalaga, ühiskonnaga, vanematega, abikaasaga, lastega. Kõige tähtsamad on aga need kokkulepped, mis on sõlmitud iseendaga. Neis kokkuleppeis räägid endale kes sa oled, mida tunned, mida usud ja kuidas pead käituma. Tulemuseks on see, mida nimetad oma isiksuseks.
Kui suudame näha, et need on me endi kokkulepped, mis meie elu valitsevad, ning meile ei meeldi meie unenägu, siis on vaja leppeid muuta. Kui oleme lõpuks valmis leppeid muutma, siis on selleks mitmeid viise, kuidas seda teha. Kui oleme lõpuks valmis leppeid muutma, siis on Tolteekidel pakkuda neli iidset ülivõimsat kokkulepet, mis aitavad hirmul põhinevaid ja energiakulukaid kokkuleppeid tühistada:

1. OLE OMA SÕNADES LAITMATU
Kõnele ausalt. Ütle vaid seda, mida mõtled. Väldi sõna kasutamist iseenda vastu või teiste tagarääkimiseks. Kasuta sõna jõudu tõe ja armastuse tööriistana.

2. ÄRA VÕTA MIDAGI ISIKLIKULT
Mitte miski, mida teised teevad, pole seotud sinuga. See, mida teised ütlevad ja teevad, on nende enda reaalsuse, nende enda unenäo peegeldus. Kui oled teiste teiste arvamuste ja tegemiste vastu immuunne, ei saa sinust tarbetu kannatamise ohvrit.

3. ÄRA TEE OLETUSI
Leia julgust küsimusi esitada ja väljendada oma tõelisi soove. Vältimaks arusaamatusi, kurbust, draamat, suhtle teistega nii selgelt, kui saad.

4. ANNA ENDAST ALATI PARIM
Su parim muutub iga hetkega: kui oled terve, on see ühtmoodi, kui haige – teistmoodi. Anna lihtsalt igas olukorras oma parim ning väldid enesesüüdistusi, iseenda väärkohtlemist ja kahetsust.

On ka erinevaid psühhoteraapilisi lihtsaid viise iseenda uskumustega igapäevaselt töö tegemiseks. Alljärgnevalt toon välja ühe lihtsa kaasaegse mooduse:

Uskumuste ja reaktsioonide muutmine

Uue emotsionaalse reaktsiooni loomisel on 5 etappi:
Tuvasta tahtmatud emotsionaalsed reaktsioonid, mis on mõnda aega kestnud. Märka viha, kurbust, teravust, ärritust, mis ilmub alati siis kui ema/isa/abikaasa/laps jne midagi ütleb või teeb – kui nad vajutavad sinu häirenuppu. Häirenupp on eriti tundlik koht psüühikas, mis on nii tihti vajutatud, et see on muutunud ülitundlikuks. Kui keegi seda taas vajutab, siis reageerid automaatselt, kohe, mõtlemata ja intensiivselt.
Näiteks võid olla tundlik abikaasa kindla hääletooni suhtes. Sa plahvatad, kui ta jälle seda hääletooni kasutab. Samuti võid vihata telefonikõnesid, millega vend sind töö ajal piinab. Sa tead, et ta kulutab väärtuslikku aega ja segab sind, ent ei suuda mõelda välja mõistlikku põhjendust kõnedest keeldumiseks.
Kasuta seda emotsionaalset reakstiooni, et leida vanal plaadil sõnum – uskumus, kuhu nõel hüppama jääb, kui keegi häirenuppu vajutab. Näiteks:
Ma ei ole piisavalt hea.
Ma ei ole võimeline.
Ma ei ole armastusväärne.
Mul on liiga kiire.
Mul ei ole aega.
See nõuab liiga palju.
Ma ei oska öelda EI.
Ma ei meeldi talle.

Kui keegi su häirenuppu vajutab ja sa kohe põhjuse peale mõtled, siis aitab see sul uskumusi paljastada. See toob pinnale alateadlikke uskumusi, mis tekitavad kindlaid emotsioone. Niiviisi saab reaktsioonist abiline mitte valitseja.

Kui vend helistab, võid näiteks avastada endas uskumuse, mis keelab öelda EI ühelegi pereliikmele, olgu nende nõudmised nii absurdsed kui tahes. Veel sügavamale minnes võid leida, et sul on pidev vajadus ennast teistele tõestada – sa tunned, et oled midagi väärt vaid siis, kui teised su tegusid heaks kiidavad. Sa võid kasutada energiat, mis vennaga suhtlemisest üle jääks, iseenda sügavamaks uurimiseks. Tulemuseks võiks olla uskumus, mida võid sõnastada: „Ma ei usu endasse ilma teiste heakskiiduta“.

Kui oled avastanud vana plaadi, mis tuleks välja vahetada, on aeg luua uus plaat, mis koosneb afirmatsioonidest ja visualiseerimisest ning läheb käiku iga kord, kui keegi häirenuppu vajutab. Uuel plaadil peaks olema vanadele usukumustele vastupidised uskumused, näiteks:

Ma olen armastusväärne.
Ma olen võimeline.
Ma olen piisavalt hea.
Ma armastan oma ema/abikaasat/last.
Mul on aega.
Ma olen tolerantne.
Ma olen kannatlik.
Ma olen leebe.
Ma olen tugev.
Ma olen selge.

Sõnasta see ise. Loo visioon, kus sa reageerid täpselt nii, nagu tahad. Kui tahad olla rahulikum, siis kujutle ennast rahulikuna. Kui tahad olla vihasem, siis kujutle ennast vihasemana. Kui soovid olla tolerantne, siis kujutle end kannatlikumana. Venna telefonikõnede puhul võid näiteks endale öelda: „ma ütlen endale selgelt ja armastavalt, mida ma tunnen“.

Nüüd lisa grammofonile pausinupp. Nii saad anda endale aega plaati vahetada, kui keegi su häirenuppu vajutab. Mõned head pausitegemise viisid on kolm sügavat hingetõmmet, punase stoppmärgi ettekujutamine või sõna otseses mõttes olukorrast eemale kõndimine. Tehes seda iga kord, kui vend helistab, on sul võimalus oma affirmatsiooni kinnistada ja olukorda muuta. Sellisel juhul kontrollid olukorda sina, mitte su häirenupp.
Üks abielupaar leppis kokku, et kui üks vajutab teise häirenuppu, ütleb teine võtmesõna „maksakaste“. See tõi nende omavahelisse suhtesse natuke lõbusust ja andis mõlemale aega pausinuppu vajutada ning plaati vahetada.

Harjuta oma uut võtet iga päev. Kujutle ennast vastavas olukorras, kujutle, et keegi vajutab su häirenuppu. Kujuta ennast ette kriisihetkel vajutamas – pausinuppu. Kujutle ennast uut plaati grammofonile peale panemas.
See harjutus lubab sul valmistuda raskeks emotsionaalseks hetkeks. Mõne aja pärast on uus plaat sinu kodus üks populaarsemaid ja sa ei pea enam harjutama.
Selline võte nõuab pühendumist, et jääksid raskes olukorras enda käitumisest teadlikuks. Pead olema tähelepanelik oma harjumuspäraste reakstioonide suhtes. Kui oled teadlik muutusest mida tahad ette võtta, pead järgmises keerukas olukorras pidevalt valvel olema. Me valime igal hetkel viisi kuidas reageerida. Õpitud võtte abil saad sellisel hetkel reageerida elu rikastaval viisil.

Eelmine
Motivatsioonist ja eneserealisatsionist säraküünlaühiskonnas
Järgmine
Õpitud abituse tagajärjed moodsal ajal

Vastused puuduvad

Email again: