Stressitunnused

Missugused on keha happelisemaks muutumise tunnused ja mida see endaga kaasa toob? Katkend Riina Raudsiku raamatust "Tagasi tervise juurde".

Keha reageerib emotsioonile - käivitub sümpaatiline närvisüsteem

Haiguste juurpõhjusteni jõudmiseks peab aru saama keha toimimisest. Kopeerin siia väljavõtte oma eelmisest raamatust "Energiakriis. Keha häirekell", et tuletada meelde, kuidas keha käitub emotsioonide puhul.

Sümpaatiline närvisüsteem on võitluslik, agressiivne pool. Kõik muutub millisekundite jooksul. Kui alles valitses harmoonia, siis sellest hetkest, kui punane tuli lõi põlema, on kõik teisiti. Endisest tasakaalust on vähe alles. Niisugust olukorda võib põhjustada sõna, füüsiline valu, kiirgus, tugev temperatuurimuutus, ravim, mõni toit või jook - erinevad stressorid. Keha reageerib igale emotsioonile üle autonoomse närvisüsteemi, alateadlikult.

Erutuse puhul pupillid laienevad, nägemine teravneb, pisaratootmine peatub, silm muutub kuivemaks. Silmalihased pingestuvad ja vaade laieneb, et näha, kust tuleb oht.

Sülje tootmine väheneb drastiliselt, sest sülge vajatakse seedimiseks, kuid hetkel on vaja keskenduda võitlusele. Suu kuivab ja tavaliselt lühiajalises stressiolukorras söögiisu kaob, organism ei toeta isegi mitte magusa tarbimist ja süsivesikute lagundamist suus.

Nina on haistmiselund, mis annab informatsiooni lõhnade kaudu lähenevast ohust. Inimese puhul on see meel vähem tähtsaks muutunud. Erutavas situatsioonis võime näha ninatiibade intensiivsemat liikumist, sest hapnikku vajab organism rohkem ning hingamine muutub sügavamaks ja kiiremaks. Stressi puhul hingatakse suu kaudu, et rohkem hapnikku saada.

Kilpnääre, tähtis stressiorgan, asub emotsioonide mõjul võimsalt oma hormoone eritama, et lasta inimesel olukorraga kohaneda, ellu jääda. Kilpnäärmehormoonide suurenenud sünteesiks pärast stressi on vaja joodi, mida kilpnäärme hormoonid sisaldavad. Kui seda ei saa, perutab kilpnääre mõnda aega ja võtab siis organismist fluori või broomi joodi asemel oma hormooni koostisesse ja tema talitlus muutub normaalsest alatalitluseks. Joodi vajab organism meie kliimas rohkem, kui me toiduga saame. Võib ka kriipsuna nahale tõmmata, kust see siis imendub ja normaliseerib tasapisi näärme töö.

Süda, vereringluse korraldaja, pump (kuid mitte ainult), saab sümpaatilise närvisüsteemi esindajate adrenaliini ja noradrenaliini kaudu käskluse kasvanud energeetilisest vajadusest kudedele rohkem verd pumbata. Süda hakkab kiiremini lööma, arendades ka võimsamat mahtu.

Veresooned reageerivad sümpaatilisele erutusele ahenemisega. Sellega kaasneb arteriaalse vererõhu tõus ja väiksemakaliibriliste arterioolide ning osade kapillaaride sulgumine. Verd saavad rohkem elutähtsad organid, nagu süda, neerud, maks, lihased. Käed-jalad külmetavad, seedimine on pidurdunud.

Skeletilihastel on evolutsiooniliselt stressiolukorras väga tähtis funktsioon, lihaste töö tõttu saab toimuda füüsiline võitlus. Lihased saavad palju verd ja liikudes töötavad nad ka pumbana, et alustada võitlust.

Inimene intelligentse olevusena kasutab teravate olukordade lahendamiseks rohkem verbaalset võitlust, kuid higistama hakkab ka vaimsete pingete peale, säilitades pingeolukorras ühtlast kehatemperatuuri ja tegemata vahet füüsilisel ja vaimsel stressil.

Maks, organismi tähtsaim keemialaboratoorium, hakkab käskluse peale glükogeenist glükoosi tegema, et anda organismile esmast energeetilist materjali. Suhkrutase tõuseb ka veres ja tänu sellele on võimalik glükoosi kõikjale kehasse laiali kanda.

Kõhunäärme töö pole stressiolukorras esmase tähtsusega, kuid suhkrute rakku viimiseks ja energia tootmise kiirendamiseks peab insuliini tootmine siiski intensiivistuma.

Seedetrakt vajab efektiivseks imendumisprotsesside toimumiseks rahu. Stress lülitab seedimise madalale käigule ning jääb ootama olukorra lahendamist. Kuna ka haigus on stress, siis haiguse alguses pole söömine haigusest paranemist toetav tegevus. Soolestik ootab rahuaega, et alustada organismi varustamist uue energeetilise materjaliga.

Neerudes filtreeritakse verest veega väljaviimiseks jääkaineid ja orgaaniliste hapete soolasid, et happe-aluse tasakaalu säilitada. Neerude normaalseks tööks ja sisekeskkonna stabiilsena hoidmiseks on vaja alati piisavalt vett ja soolasid.

Nahk, suurim erituselund, sunnitakse tööle. Verevarustus paraneb, punastamine on stressiolukorras tuntud nähtus. Suureneb süsivesikute ainevahetuse lõpp-produktide püroviinamarihappe ja piimhappe eritus naha kaudu, et happe-aluse tasakaal käest ei läheks. Higistamisega säilitatakse ülekuumenenud kehatemperatuuri, mille käigus tuuakse välja tavalisest rohkem mineraale.

Naha kaudu väljuvad kloriidid, naatrium, sulfaatioonid, magneesium, kaltsium, kaalium, bikarbonaat, broom, boorhape, strontsium, fluoriidid. Tugevate vaimsete või füüsiliste pingutuste puhul on intensiivsem ka mineraalide eritus naha kaudu.

Kuigi keha toodab energiat orgaanilistest hapetest, on tervena keha koed aluselise reaktsiooniga tänu bikarbonaat-puhversüsteemi visale tööle. Happelisemaks muutumine (pH langus) toob kaasa nii füüsiliste kui vaimsete haiguste eelnähud, mis peaks tegema inimese tähelepanelikuks. Ta peaks hakkama tegelema keha taas tasakaalu viimisega, mitte otsima abi keemilistest ravimitest.

Keha happelisemaks muutumise ilmingud:

1. Väsimus.

2. Allergiad, mõne toiduaine talumatus, nahapõletikud, akne, ekseem.

3. Limaskestade põletikud, kuiv köha, limaerituse suurenemine. Lima on kaitse limaskestadele, limaeritus suureneb alati happelisemas keskkonnas.

4. Põletikulised haigused. Kõik teadaolevad haigused on põletikud. Ilma happeta ei saagi tekkida põletikulist seisu ega valu, sest immuunsüsteem ründab happelist keha ja tekitab põletiku.

5. Keha hakkab liigse happelisuse eest kaitsma kõiki kudesid: kolesterool tormab arterite sisekeskkonna kaitsele kahjustuse ennetamiseks ning organism suurendab tema sünteesi, et põletikku likvideerida. Kuna kolesterooli määramine on meditsiinis rutiinne, siis leitaksegi selle kõrgemat taset happelisuse tõttu. Kolesterool on võimas põletikuvastane "emaaine" hormoonidele - ta lihtsalt kaitseb meid krooniliste autoimmuunsete põletike tekke eest.

Orgaanilised happed, mis on kehas sooladena, hakkavad moodustama liiva ja hiljem kive. Neerude töö häirub, sapp saab halvemini välja sapipõiest, et rasvu lammutada, süljenäärmesse võivad tekkida kivid, eesnäärmesse kaltsifikaadid, kõhunäärme juhasse ummistused jne.

6. Hapestumise hilisstaadiumis hakkavad tekkima haavandid seedetrakti, suhu, suunurkadesse, nahale jm.

7. Lõpuks arenevad degeneratiivsed haigused: vähk, II tüüpi diabeet või osteoporoos, kilpnäärme alatalitlus, kõrgvererõhktõbi, südamepuudulikkus, neerupuudulikkus ja teised, mis peegeldavad kõike seda, kuidas olete elanud.

Autor: Riina Raudsik

Allikas: Riina Raudsik "Tagasi tervise juurde", kirjastus Pilgrim

Loe lisaks ka Riina Raudsiku raamatut "Energiakriis. Keha häirekell".




Eelmine
Emotsionaalselt kättesaamatu ema mõju lapsele kasvueas
Järgmine
Tahan su tundeid. Tahan su tuld.

Vastused puuduvad

Email again: